- Main
-
News
- Підготовка до відключень електроенергії
Підготовка до відключень електроенергії
Підготовка до відключень електроенергії
Підготовка до відключень електроенергії: сценарії, до яких ми готуємось
Період відключень восени та взимку 2022-2023 років став для всіх серйозним викликом та цінним досвідом. Ми неодноразово комунікували вам про заходи, що були вжиті у цей період та здійснювались протягом усього року. Ми не призупиняли процесу забезпечення безперебійності та на сьогодні нашу мережу повністю зарезервовано: 100% базових та будинкових вузлів оснащені новими сучасними акумуляторами або ДБЖ.
Але лише зарезервувати мережу – недостатньо. Протягом всього часу з моменту відключень велась робота по модернізації мережі: аналіз поточного стану вузлів живлення, планове розширення ємності акумуляторів, перебудова мережі з метою зменшення проміжних точок, що необхідно живити, пошук альтернативних способів живлення тощо.
Також ми активно працюємо над встановленням блоків живлення для швидкого заряду акумуляторів, які дозволяють вдвічі пришвидшити зарядку акумулятора до 100%. Наразі вже 40% мережі оснащено такими блоками.
Розуміючи, що внаслідок ворожих обстрілів енергетичної інфраструктури події можуть повторитись, ми розробили декілька сценаріїв. Кожен із них передбачає різну «складність» ситуації із живленням, від планових, аварійних відключень, до критичної ситуації з повним блекаутом та ініціює певний алгоритм наших дій.
Саме про це ми хочемо вам нагадати, щоб ви чітко розуміли, чого очікувати та на що розраховувати в тій чи іншій ситуації.
- Відбувається заздалегідь розроблена й погоджена реорганізація відділів для фокусування на розв'язання проблем із резервуванням живлення;
- Впроваджується моніторинговий центр зі збору інформації з місць відсутності живлення та часу автономної роботи обладнання;
- Відстежується та змінюється обладнання та акумулятори, що вийшли з ладу;
- Усуваються інші аварійні ситуації, спровоковані руйнуваннями;
- Розгортається стенд швидкого заряду акумуляторів для своєчасної їх заміни
Для того, щоб у вас працював інтернет при зникненні електроживлення вам треба забезпечити мережеве обладнання у вашій квартирі резервним живленням. Для цього підійде ДБЖ, зарядна станція, powerbank
- Запускаються всі дії передбачені в Сценарії #1;
- Технічний персонал переходить в режим роботи 24/7;
- Фокус зміщується на підтримку базових майданчиків;
- Залучаємо додатковий персонал для підтримки та запусків та генераторів на вузлах;
- Вводяться в дію заходи з оптимізації трафіку на випадок відключення тих чи інших каналів зв’язку.
Після 8 годин більшість користувачів вже не можуть живити своє обладнання у квартирі (згідно з проведеним опитуванням щодо готовності наших абонентів підтримувати живлення понад 8 годин), розряджаються їх powerbank, ДБЖ, інші джерела живлення, відповідно, використання інтернету залишається можливим тільки за наявності більш довготривалого джерела резервного живлення і до тих пір, доки живиться обладнання провайдера на базовому вузлі та у будинку.
1. Подбати про живлення абонентського обладнання у своїй квартирі (додаткові power bank, ДБЖ, інші джерела живлення)
Варто зауважити, що вказані вище години живлення батарей різної ємності вказана для першого циклу розряду, надалі час роботи батареї буде залежати від того наскільки вона встигла зарядитись. Якщо проміжки між відключеннями будуть нерівномірні, батарея не буде встигати заряджатися
2. Забезпечити живленням телекомунікаційне обладнання в будинку (під'їзді) власним джерелом живлення 220V, наприклад, генератор, EcoFlow, інвертор + АКБ. Для цього ми виконаємо виведення зі своєї шафи кабель із вилкою на кінці, для підключення її до вашого джерела живлення 220V. Вартість матеріалів для організації виведення кабелю складає 1500 грн (кабель, АВР, розхідні матеріали), монтажні роботи виконуємо самостійно.
*Також зауважимо, що інтернет буде працювати за умови, що базовий майданчик, з якого підключена дане обладнання, буде працювати.
**Термін виконання даної процедури може варіюватися залежно від напруженості ситуації та наявності часу й можливості спеціалістів виконати роботу.
Як залишити заявку: відправити заявку в чатах:
Сподіваємось, до цього не дійде, однак в даному сценарії:
- Більшість будинкових вузлів вже без живлення, підтримання їх ресурсно неможливо;
- Близько 25% базових вузлів, в тому числі будинки, що підключені за PON технологією, ще продовжують працювати самостійно або від генераторів;
- Забезпечується живлення вузлів, з яких підключені пункти незламності та органи державної влади;
- Підтримується ядро мережі.
Технічна підтримка та гарячі лінії працюватимуть 24/7 у будь-якому зі сценаріїв. Але просимо вас зважати на збільшення кількості звернень, що призведе до перевантаження телефонних ліній, та звертатись саме в онлайн-чатах: Viber, Telegram або Чат на сайті kolo.tv. Там зберігається історія звернень, що надасть можливість хоч і з затримкою, але обов’язково надати вам відповідь. Тому прохання при зверненнях вказувати максимальну кількість інформації, а саме адресу чи номер договору, ваш номер телефону та суть звернення.
Ми в КОЛО.ТБ віримо у краще, але готуємось до найгіршого. Адже тільки з таким підходом ми дійсно зможемо вистояти та попри будь-які перешкоди та випробування підтримувати роботу нашої мережі.
Команда КОЛО.ТБ